Główna
Patron szkoły
Nadanie sztandaru
Baza szkoły
Koła zainteresowań
Szkoła z klasą
Kadra nauczycielska
Rok szkolny...
Sport
Humor szkolny
Teatr Teraz MY
Gazetka szkolna
Festiwal Kolęd
Dokumenty szkoły
Dla szóstoklasistów
Konkursy 2012/2013
Aktualności
Rada Rodziców
Plan lekcji
Przetargi

Licznik odwiedzin

05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Budowlana 2, tel./fax: (025) 758 95 47, e-mail: minskgimnr2@o2.pl

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO
PIERWSZAKI NA BIWAKU INTEGRACYJNYM
ECCO Walkathon 2012
Posprzątane
LAMPKA PAMIĘCI
Familiada Papieska
Magiczne Podlasie
Prawdziwa Celińska
Krajobraz podniebny
Śladami Jana Pawła II
Lekcja "w kinie"
Igrzyska integracyjne
Żółte Pola Nadziei
Dyrektor doskonały
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Patrona Szkoły
Zbiórka na fundusz stypendialny "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Przemówiły i wygrały
Wielkie grillowanie pierwszaków
Konkurs pięknego czytania prozy Janusza Korczaka
"Twoje Dziecko" dla Papieża
Familiada Papieska
Z wizytą w Muzeum Ziemi Mińskiej
Przesłuchania konkursowe
Uroczystość Wszystkich Świętych
Halloween 2012
11 listopada - na poważnie i na słodko
Märchenwelten - Baśniowe Światy
Stop cyberprzemocy
DZIEŃ Z MUCHĄ
1F ZWIEDZIŁA BIBLIOTEKI PRZY UL. PIŁSUDSKIEGO
Biesiada z Basicą
Konferencja Prus-Korczak
Lekcje o integracji
Grudzień w Koperniku
Święta, święta.
Przedłużyliśmy magię Świąt
Zagraliśmy w orkiestrze
NAJLEPSI W GM2
PIERWSZAKI JAK STUDENCI
Z wizytą w Sejmie
Bohaterscy powstańcy
Wesele Kołbielskie
Tydzień Autyzmu
Ogólnopolski sukces Pauliny Gągol
Spotkanie z fotografem
MODA NA POLSKI W SZKOLE I W MIEŚCIE
The Show Must Go On
Niezwykłe rekolekcje
Wiwat Kobiety
Walczyli o Pałacową Maskę


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

Z uśmiechami na twarzach i pełni pozytywnej energii przywitaliśmy się w pierwszym dniu nowego roku szkolnego. Pan dyrektor podkreślił, że w klasach II i III początek roku szkolnego należy traktować jako spotkanie robocze, rozpoczynające rok pełen wyzwań i szans na realizację własnych zamierzeń.
Wyjątkowe natomiast było spotkanie z klasami pierwszymi. W uroczystości wzięli udział goście: przewodnicząca oświaty w radzie miasta - pani Wanda Izabella Rombel, radni - pan Zygmunt Tkaczyk, pan Waldemar Mirecki i pan Kazimierz Markowski oraz wielu rodziców. Pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki przywitał pierwszaków, życząc im wielu pięknych chwil w nowej szkole i - jak co roku - zaczarował ich po to, żeby od pierwszego dnia zdawali sobie sprawę, które gimnazjum jest najlepsze! Po części oficjalnej uczniowie kl. 2g pod opieką pani Anny Misiołek przekazali swoim młodszym kolegom kilka praktycznych rad ułatwiających funkcjonowanie w szkole. Pocieszyli także wszystkich wizją wakacji, które przecież już za 10 miesięcy, przy czym każdemu miesiącowi będzie w naszej szkole przyświecało inne hasło przewodnieJ.
Na koniec, tradycyjnie, pierwszoklasiści podpisali się na symbolicznym drzewie, zapisując tym samym pierwszą kartę swojej historii w papieskim gimnazjum.PIERWSZAKI NA BIWAKU INTEGRACYJNYM
Pierwszy tydzień nauki zakończył się dla uczniów klas pierwszych biwakiem integracyjnym. W tym roku po raz pierwszy najmłodsi uczniowie pod opieką swoich wychowawców nocowali w Zespole Szkół w Cegłowie. Dojazd pociągiem nie stanowił dla pierwszaków żadnego problemu - począwszy od Mieni, gdzie uczniowie mieli okazję poznać tajniki ścieżki edukacyjnej na terenie Rezerwatu "Jedlina" i wykonać przygotowane dla nich karty zadań, przez lasy i łąki wszyscy maszerowali aż do Cegłowa. Pokonanie kilkukilometrowej trasy poszło nadzwyczaj sprawnie, zważywszy na fakt, że prawie bez przerwy padał deszcz. Co więcej, ani błoto, ani mokre ubrania nie popsuły humoru gimnazjalistom. Po dotarciu na miejsce każda klasa wzięła udział w zajęciach z paniami pedagog lub z panią psycholog. Dzięki przeróżnym zabawom wszyscy poznali swoje imiona i dowiedzieli się czegoś o kolegach i koleżankach z klasy. Zajęcia sportowe w sali gimnastycznej wyzwoliły w pierwszakach ducha walki. W ramach kolacji można było zjeść pizzę, a o północy każda klasa zaprezentowała się przed innymi. Na koniec były dyplomy za udział i cukierki od pana dyrektora. Jak się zdaje, cel biwaku został osiągnięty, bo w poniedziałek pierwszaki były już zintegrowane i z uśmiechem na twarzach rozpoczęły drugi tydzień nauki w naszym gimnazjum!


ECCO Walkathon 2012
Grupa uczniów naszego gimnazjum już kolejny raz wzięła udział w największym charytatywnym spacerze świata. Tym razem z warszawskiej Agrykoli nasi przedstawiciele wyruszyli w drogę, by pomóc innym. Każdy przebyty kilometr to 4zł, które firma ECCO przekazuje potrzebującym. W tegorocznej edycji można było wesprzeć dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (Fundacja TVN "Nie jesteś sam"), przekazać pieniądze na zakup aparatury ratującej życie dzieci w Klinice Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (Fundacja Radia ZET) lub zdecydować się na budowę pastwiska dla hipopotamów, które spodziewają się potomstwa (Warszawski Ogród Zoologiczny). Jest prawie pewne, że za rok również pospacerujemy!


Posprzątane
Bardzo licznie włączyliśmy się w tegoroczną akcję "Sprzątania świata" odbywającą się w całej Polsce pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę". W sobotę (15.09) ponad 150 naszych uczniów w rękawiczkach, z workami i z batonikami od pana Dyrektora ruszyło, by sprzątać miasto. Niektórzy zostali na terenie szkoły i grabili liście. Inni sprzątali worki w parku. Kolejna grupa wyruszyła na teren cmentarza żydowskiego i przyległych do niego uliczek. Po dwóch godzinach porządków worki się zapełniały, a gimnazjaliści nie mogli wyjść ze zdziwienia, że nasze miasto jest tak zaśmiecone. Zwłaszcza grupa sprzątająca cmentarz żydowski nie była w stanie zrozumieć, jak miejsce pochówku ludzi może być składowiskiem odpadów czy miejscem alkoholowych spotkań. Akcja stała się więc przy okazji ciekawą lekcją regionalizmu.
Akcję "Sprzątania świata" w naszej szkole koordynowała pani Grażyna Olczak. Dziękujemy wszystkim, którzy się w nią włączyli. Dzięki Wam świat jest piękniejszy!


LAMPKA PAMIĘCI
17 września, jak co roku od 11 lat delegacje wszystkich klas naszego gimnazjum biorą udział w akcji "Lampka pamięci". Akcja ma celu wpojenie szacunku dla tych, którzy polegli za naszą ojczyznę oraz poznania faktów z historii Polski a zwłaszcza naszego miasta i najbliż-szych okolic. Termin jest wybrany nieprzypadkowo, gdyż nie zawsze rok szkolny rozpoczyna się 1 września, czyli w rocznicę wybuchu II wojny, za to 17 września w rocznicę ataku ZSRR na Polskę siedzimy już w szkolnych ławach. Podczas akcji pod opieką nauczycieli historii udajemy się na cmentarz parafialny, gdzie w kwaterze poległych żołnierzy zapalamy przynie-sione przez klasy znicze.


Familiada Papieska
Przed nami powiatowe obchody XII Dnia Papieskiego przeżywanego w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Rodziny". 19 października o godz. 14 w budynku Szkół Salezjańskich odbędzie się podsumowanie powiatowego konkursu dziennikarskiego na gazetkę szkolną, którą chciałby przeczytać Jan Paweł II. Laureatom nagrody będzie wręczał gość honorowy spotkania - dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Będzie on również jurorem popołudniowych zmagań w rodzinnym konkursie multimedialnym dotyczącym życia i nauczania Papieża Polaka. O godz. 17.00 tego samego dnia, w tym samym miejscu wystartuje Familiada Papieska. Do udziału w zabawie zapraszamy trzyosobowe drużyny rodzinne, przy czym słowo "rodzina" rozumiemy w szerokim znaczeniu. Mile widziane także drużyny rodzinne składające się z osób, które wykonują ten sam zawód lub łączy je wspólna pasja (np. drużyna lekarzy, policjantów, prawników, sekretarek itd.).
Szczegóły - na plakacie i na stronach internetowych szkół-organizatorów:
Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim - www.minskgimnr2.neostrada.pl
Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim - www.minsk.salezjanie.pl
Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej - www.hutaminska.republika.pl


Magiczne Podlasie

Pierwsze dwa dni października uczniowie klas 2f i 2g spędzili wraz z wychowawczyniami i panem dyrektorem na Podlasiu. Wszyscy wrócili pod urokiem pięknego krajobrazu, życzliwości ludzi i cudownego spokoju podlaskiej ziemi.
Pierwszy dzień to zwiedzanie Białegostoku i wyprawa na Szlak Rękodzieła Ludowego. Mieczysław Hulewicz pokazał, jak spod wprawnej reki rzemieślnika artysty wychodzą cuda kute w metalu. Potem Jan Kudrewicz zachwycił delikatnością rąk, które na kole garncarskim potrafią stworzyć każdy kształt. Małomówny Mieczysław Baranowski w kilka minut z kawałka drewna wyczarował łyżkę. Na koniec Teresa Pryzmont pokazała, jak na krosnach powstaje tkanina dwuosnowowa.
Drugi dzień upłynął pod hasłem ekumenizmu. Najpierw Muzeum Ikon i klasztor prawosławny w Supraślu, potem meczet i mizar w Kruszynianach, a na koniec wizyta w synagodze w Tykocinie. Na jednym terenie współistniały i do dziś współistnieją religie, kultury, obyczaje i ludzie, którzy je pielęgnują, wzajemnie się szanując.
Wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń. Piękne widoki Puszczy Knyszyńskiej, bogactwo historii opowiadanych przez przewodniczkę, panią Halinę Kardasz, oryginalne doznania kulinarne kuchni tatarskiej i cudowna jedność w odmienności - taką wycieczkę na magiczne Podlasie polecamy każdemu.Prawdziwa Celińska
4 października grupa uczniów z klasy dziennikarskiej (2f) uczestniczyła w spotkaniu ze Stanisławą Celińską i Karoliną Prewęcką, które zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Pretekstem do spotkania była najnowsza książka dziennikarki Karoliny Prewęckiej, która przeprowadziła wywiad-rzekę z wybitną polską aktorką. Jej praca nosi tytuł: "Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam".
Podczas spotkania, które prowadził Dariusz Mól, aktorka zachwyciła swoją szczerością, zwyczajnością i mądrością życiową. Uczniowie mieli okazję poznać mistrzynię teatru, kina i telewizji oraz kulisy powstania książki.


Krajobraz podniebny

Spora grupa uczniów z klasy dziennikarskiej i medialnej z wychowawczyniami i panem dyrektorem na czele wzięła udział w wernisażu wystawy fotograficznej "Krajobraz podniebny" w Muzeum Ziemi Mińskiej w piątek, 5 października.
Mieliśmy okazję nie tylko podziwiać oryginalną czarno-białą fotografię lotniczą, ale przede wszystkich spotkać się z jej autorem - Tomaszem Pacanem. Artysta fotograf pięknie opowiadał o swoich pracach i miłości do eksperymentowania z wyobraźnią. Jego zdjęcia są nietypowe pod względem kształtu (zachowują proporcje ekranu kinowego), kolorystyki (autor uważa, że kolor to zbędna informacja) oraz tematu (pokazane są akrobacje samolotów bojowych, sportowych i szybowców).
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy fotograficznej w muzeum przy Okrzei. Ekspozycja będzie czynna do 4 listopada.Śladami Jana Pawła II

W pierwszym tygodniu października uczniowie klas 1f i 1g wybrali się na wycieczkę edukacyjną "Śladami Jana Pawła II". Poznanie postaci Patrona było celem głównym wyjazdu, dlatego uczniowie zwiedzali miejsca szczególnie związane z papieżem. W Krakowie odwiedzili Cmentarz Rakowicki, na którym pochowani są rodzice Ojca świętego, byli w Bazylice Mariackiej oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie na Wydziale Polonistyki studiował Karol Wojtyła. Dotarli również do katedry na Wawelu, gdzie znajdują się relikwie błogosławionego. W programie wycieczki znalazły się także Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska oraz - oczywiście - Wadowice. W rodzinnym mieście papieża nie tylko zwiedzili dom rodzinny Karola, ale także zjedli słynne kremówki. Na koniec opiekunowie (wychowawczynie, pan dyrektor oraz pan Rybiński) zabrali pierwszaków do Muzeum Miniatur w Inwałdzie, dzięki czemu wszyscy mogą potwierdzić, że podczas szkolnej wycieczki byli również na Placu św. Piotra! Zdecydowanie warto wyruszyć w drogę śladami Patrona! Polecamy!Lekcja "w kinie"

Kina w naszym mieście (niestety) nie ma, ale to nie przeszkodziło nam w udziale w kolejnej już lekcji z zakresu edukacji filmowej. Tym razem poznawaliśmy klasyczne gatunki filmowe oraz uczyliśmy się rozpoznawać ich najważniejsze cechy gatunkowe. Dowiedzieliśmy się też, czym jest konwencja filmowa oraz jakie są cechy hybryd gatunkowych. Wiedza teoretyczna była wzbogacana fragmentami filmów, które obrazowały wprowadzane pojęcia. Na koniec obejrzeliśmy film pt. "Bandslam" w reżyserii Todda Graffa, więc śmiało można stwierdzić, że podczas lekcji w kinie udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym.Igrzyska integracyjne

Już po raz piąty uczniowie klas integracyjnych wzięli udział w Igrzyskach Integracyjnych zorganizowanych przez nauczycieli wspomagających we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
Tegoroczne spotkanie, po uroczystym wniesieniu flagi olimpijskiej przez przedstawicieli poszczególnych szkół, otworzył Burmistrz Mińska Mazowieckiego pan Marcin Jakubowski. W ceremonii otwarcia wzięli też udział zaproszeni goście radna Mińska Mazowieckiego pani Wanda Izabella Rombel, dyrektor poradni Psychologiczno Pedagogicznej pani Edyta Ludwiniak oraz gospodarze spotkania dyrektor Gimnazjum Miejskiego Nr 2 pani Urszula Ćwiek i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pan Robert Smuga.
Kiedy igrzyska zostały otwarte uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych, które stały się okazją do wspólnej zabawy i integracji młodzieży zdrowej i niepełnosprawnej. Po zakończeniu zmagań sportowych wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na kiełbaski z grilla. Na koniec wręczono dyplomy oraz nagrody.Żółte Pola Nadziei
Nasza szkoła w tym roku szkolnym również włączyła się w akcję charytatywną "Pola Nadziei". Akcja ta ma na celu wsparcie i niesienie pomocy ludziom nieuleczalnie chorym, którzy przebywają pod opieką Hospicjum Domowego w Warszawie. Pomoc tę możemy nieść poprzez wsparcie finansowe. W tym celu uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas prowadzili na początku października sprzedaż ciast oraz ogłosili zbiórkę makulatury. Za zebrane pieniądze zostały zakupione cebulki żonkili, które posadziliśmy koło naszej szkoły. Czekamy do wiosny, aż pojawią się piękne, żółte kwiaty jako znak i symbol naszego wsparcia i pamięci o ludziach potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w niesienie pomocy. SKC


Dyrektor doskonały

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele i pracownicy obsługi dostali mnóstwo życzeń i przezabawny apel od uczniów i rodziców.. Grupka nauczycieli otrzymała Nagrodę Dyrektora, a troje Nagrodę Burmistrza Miasta.
Swoją nagrodę odebrał również dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który został przez Radę Pedagogiczną obdarzony tytułem SZEFA DOSKONAŁEGO.
Oto treść honorowego certyfikatu:
"Jedyna w swoim rodzaju Rada Pedagogiczna Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim po długich poszukiwaniach znalazła przepis na idealnego dyrektora.
Recepta:
- miarka wspólnych zainteresowań,
- dużo akceptacji i zrozumienia,
- łyżka tolerancji,
- kostka życzliwości,
- kieliszek cierpliwości,
- romantyczny aromat,
- szczypta małych niespodzianek,
- kila ziaren uśmiechu.
Doprawić słońcem w oczach i dowcipem.
Na tajnym posiedzeniu dokonała ewaluacji pracy Pana Grzegorza Wyszogrodzkiego  i jednogłośnie stwierdziła, że jest on SZEFEM DOSKONAŁYM.
Dziękujemy nasz Dyrektorze!"
Pan Dyrektor nie krył wzruszenia i bardzo ucieszył się nagrodą od swoich współpracowników.Dzień Edukacji Narodowej

Wierszem i radosną piosenką uczciła młodzież Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, a także uczniów, po prostu -całej szkoły.
Z tej okazji kl. IIe pod kierunkiem p. M. Brewczyńskiej, p. M. Jakubowskiej i p. P. Aniszewskiego przygotowała pełen humoru program artystyczny. Młodzież wychwalała w nim - czasem z odrobiną ironii i beztroski - swoją szkołę, dyrektora i nauczycieli. Organizatorom udało się porwać do wspólnej zabawy dyrektora i uczniów. Sprzyjały temu melodyjne utwory będące przeróbką znanych wszystkim piosenek takich jak: "Płonie ognisko" czy "Hej sokoły!".Dzień Patrona Szkoły
16 października 2012 r. w 34 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża w naszej Szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Patrona Szkoły.
Dla naszej społeczności szkolnej był to szczególny dzień. Jak co roku, uczniowie ubrani na galowo akcentowali podniosłość tego wyjątkowego święta. Klasa IIIa i IIIc przygotowały uroczysty apel pt.: ".Jan Paweł II -Papież Rodziny". Uczniowie przypomnieli lata dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Uśmiech na twarzach widzów wywołał fakt, że "Lolek świadectwo miał monotonne, z góry na dół same bardzo dobre". Wystąpieniu uczniów towarzyszyła prezentacja zdjęć rodzinnych Papieża oraz z okresu posługi papieskiej. Całość niezwykłego nastroju dopełniła muzyka płynąca w tle. Wiele osób ze wzruszeniem pochyliło głowę. Apel uświetnił zespół muzyczny naszej szkoły (pod kierunkiem M. Jakubowskiej) prezentując "Barkę", ulubioną pieśń papieża Polaka, a na zakończenie " Ty tylko mnie poprowadź".
W tym roku uczniowie wzięli także udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II. Delegacje klas zmagały się z pytaniami dotyczącymi życia i dzieła Naszego Patrona. Nagroda była słodka - kremówki dla zwycięskiej drużyny i dla całej klasy. Spośród klas pierwszych nagrodę główną zdobyła klasa I e, spośród klasy drugich, pierwsze miejsce zajęła klasa II f, a spośród klas trzecich pierwsze miejsce zdobyła klasa III b. Zwycięzcom Gratulujemy!


Zbiórka na fundusz stypendialny "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Szkolne Koło Caritas kolejny raz włączyło się w akcję charytatywną prowadzoną przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Nasi wolontariusze zbierali pieniądze na stypendia dla zdolnych dzieci i młodzieży, których sytuacja finansowa w domu rodzinnym nie pozwala im na dodatkowe zajęcia edukacyjne, zakup materiałów dydaktycznych itp. Uczniowie ze SKC w czasie prowadzonej akcji byli bardzo dobrze widoczni, mieli żółte chusty z logo Fundacji oraz identyfikatory, a pieniążki zbierali do puszek Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wszyscy ofiarodawcy otrzymywali naklejkę z Janem Pawłem II - Papieżem Rodziny oraz serdeczne podziękowanie i uśmiech. Zbiórkę na stypendia prowadziliśmy 14 października przy Kościele NNMP, w dniach 15 - 19 października w naszej Szkole, oraz dzięki życzliwości Dyrektorów mińskich szkół zbieraliśmy pieniądze w: Zespole Szkół nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Zespole Szkół Ekonomicznych i Szkole Podstawowej nr 6. Wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom z całego serca dziękujemy i zapraszamy w następnym roku do wzięcia udziału w akcji. SKC


Przemówiły i wygrały
Trzy uczennice z naszej szkoły wzięły udział w rejonowych eliminacjach do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego organizowanych przez miński oddział PTTK, które odbyły się we wtorek 9 października w siedzibie mińskiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Przez 5 minut każda z dziewczyn wygłaszała przygotowane przez siebie wystąpienie na temat krajoznawczy. Opowiadały o ciekawych miejscach, ludziach, legendach związanych z Mińskiem Mazowieckim i okolicami. Ich przemówienia bardzo podobały się jury, na czele którego stał aktor i profesor Akademii Teatralnej pan Stanisław Górka.
Jurorzy docenili wszystkie nasze uczestniczki konkursu. Karina Pudłowska i Martyna Lenarczyk zdobyły wyróżnienia, a Julia Kulbacka zajęła I miejsce w kategorii gimnazjów i tytuł TALENTU ROKU.
Julia wygłosiła swoje przemówienie podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej w piątek, 12 października w nowootwartej hali sportowej Zespołu Szkół Miejskich nr 1. Jako laureatka etapu rejonowego wzięła udział 16 października w etapie wojewódzkim. Niestety, nie udało się przejść tego etapu, ale za rok z pewnością Julia spróbuje ponownie, bo talentu krasomówczego odmówić jej nie sposób. .
Gratulujemy naszym oratorkom!
Zdjęcia udostępniamy dzięki uprzejmości pana Dariusza Mola.


Wielkie grillowanie pierwszaków
W minioną środę (17 października) uczniowie klas I zostali zaproszeni przez Dyrekcję gimnazjum na wielkie grillowanie. Takie wspólne spotkanie przy grillu ma służyć integracji uczniów. Przepiękna jesienna pogoda sprzyjała rozmowom przy kiełbaskach, a błogie miny pierwszaków zdradzały zachwyt wobec takiego pomysłu na spędzenie czasu podczas długiej przerwy!


Konkurs pięknego czytania prozy Janusza Korczaka

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. Z związku z tym miński oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów ogłosił Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Prozy Janusza Korczaka. 18 października w sali teatralnej odbył się szkolny etap konkursu, do którego przygotowało się 14 uczestników. Jury z przewodniczącą panią Ewą Pszczółkowską na czele przyznało I miejsce Alicji Sadowskiej z 3d, II miejsce Dawidowi Frączkowskiemu z 2b, a III miejsce ex equo - Marcie Gibale z 3f i Julii Kulbackiej z 2f. Wszystkim gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za Alicję i Dawida, którzy będą reprezentowali naszą szkołę podczas kolejnego etapu konkursu, który już 25 października.


"Twoje Dziecko" dla Papieża

Nasza szkolna gazetka "Twoje Dziecko" zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Dziennikarskim "Młodzi dziennikarze Papieżowi". Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie specjalnego numeru gazetki, który chciałby przeczytać Jan Paweł II. Szacowne jury, w którego skład wchodzili: dr Aneta Buczyńska (Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie), Adrian Sinkowski (rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), Zuzanna Smoleńska (dziennikarka tygodnika "Idziemy") oraz ksiądz Artur Staniszewski (wizytator katechetyczny Diecezji Warszawsko-Praskiej), oceniło 36 gazetek ze szkół w powiecie mińskim. W kategorii gimnazjów swoje prace zgłosiło 14 redakcji, w tym nasza. Pokonali nas tylko gimnazjaliści z "Andersa".
Podczas uroczystości wręczania nagród w piątek, 19 października, młodzi dziennikarze mieli możliwość spotkania się z redaktorem naczelnym tygodnika "Idziemy", który odpowiadał na pytania, wziął udział w ankiecie, a także wyjaśniał, na czym polega manipulacja na przykładzie fotografii prasowych.
Nasza gazetka w nagrodę otrzymała kolorową drukarkę laserową, a każdy dziennikarz drobne nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY!
Konkurs zorganizowała nasza szkoła we współpracy ze Szkołami Salezjańskimi w Mińsku Mazowieckim oraz Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej w ramach obchodów tegorocznego XII Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Rodziny".Familiada Papieska

19 października po południu w budynku Szkół Salezjańskich odbyła się Familiada Papieska - rodzinny konkurs o życiu i nauczaniu Jana Pawła II zorganizowany w ramach obchodów XII Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Rodziny". Zabawę dla trzyosobowych drużyn zorganizowała nasza szkoła we współpracy ze Szkołami Salezjańskimi i Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej.
W konkursie wystartowało 20 drużyn, które walczyły rozwiązując w trzech rundach karty pracy, zadania quizowe i zadania specjalne. Uczestnicy zabawy układali puzzle, rozwiązywali krzyżówkę, śpiewali "Barkę", szukali drogi w labiryncie, by dojść do. kremówek. Musieli wykazać się wiedzą biograficzną dotyczącą Papieża i rozpoznawać teksty Jego wystąpień, homilii, listów. Zabawa była przednia, bo nie zabrakło emocji. Nagrody otrzymali wszyscy, bo już sam udział w konkursie się liczył.
Z naszej szkoły zgłosiły się dwie "nauczycielskie" rodziny. Wystąpiły również siostry Julia, Natalia i Laura Kulbackie oraz ich rodzice. Spora grupa nauczycieli i uczniów wspaniale kibicowała naszym drużynom.
Miło nam zakomunikować, że drużyna w składzie: pani Lucyna Smużyńska, pani Iwona Ciesielska i pani Anna Borkowska zajęła II miejsce w Familiadzie Papieskiej. Gratulujemy!


Z wizytą w Muzeum Ziemi Mińskiej

Uczniowie klasy medialnej odwiedzają w tym roku mińskie instytucje kultury. We wrześniu byli w Miejskim Domu Kultury, a w październiku wybrali się ze swoją wychowawczynią do Muzeum Ziemi Mińskiej, gdzie przywitał ich sam dyrektor tej placówki, czyli pan Leszek Celej. Pierwszaki poznały niesamowitą historię budynku, w którym mieści się muzeum, zdobyły wiedzę o historii Mińska oraz usłyszały wiele informacji na temat zadań, jakie pełni muzeum w naszym mieście, jaką prowadzi działalność i jakie wydarzenia kulturalne organizuje. Pan Dyrektor Celej pokazał uczniom zakamarki muzeum, zwrócił uwagę na ekspozycję stałą i na miejsce, w którym odbywają się wystawy czasowe. Na koniec zaprosił uczniów kl. 1f do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Muzeum Ziemi Mińskiej i do odwiedzenia filii, czyli Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Pierwszaki z klasy medialnej na pewno również tam się wybiorą.


Przesłuchania konkursowe

W czwartek 25 października w naszej szkole odbyły się przesłuchania konkursowe Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania Prozy Janusza Korczaka organizowanego we współpracy z Mińskim Oddziałem Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i Mazowieckim Samorządowym Centrum Kształcenia Nauczycieli w Mińsku Mazowieckim. W imprezie wzięło udział 38 uczniów szkół podstawowych (również z klas I-III), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przybyli do nas goście zarówno z sąsiednich (mińskich) szkół, jak i z dość odległych miejscowości, takich jak Jakubów, Pustelnik, Dębe Wielkie, Kałuszyn a nawet Siedlce. Nasze gimnazjum reprezentowali Alicja Sadowska z 3d i Dawid Frączkowski z 2b. Uroczystość niezwykle profesjonalnie poprowadzili: Karina Pudłowska z 1a i Jakub Michalczyk z 2a. Gości przywitał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który sam również przeczytał przybyłym gimnazjalistom i licealistom tekst Janusza Korczaka o pięciu sposobach powstrzymywania się od bójek. Dla dzieci ze szkół podstawowych korczakowską historię pewnego rejsu przeczytała pani wicedyrektor Aleksandra Wróbel. Imprezę wzbogaciła wystawa rysunków nagrodzonych w konkursie plastycznym "Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Teraz nie pozostaje już nic innego jak czekać na ogłoszenie wyników. PS. Już wiemy, że oboje - Ala i Dawid są laureatami. Jakie miejsca zajęli, dowiemy się 4 grudnia. GRATULUJEMY!!!


Uroczystość Wszystkich Świętych

31 października w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych grupa uczniów z klasy IIe pod opieką p. Anny Borkowskiej i p. Eweliny Gromskiej zaprosiła społeczność szkolną na krótki apel wspomnieniowy, którego mottem były słowa naszego patrona Jana Pawła II: " Proszę, abyście się za mnie modlili, tak za życia mojego, jak i po śmierci". Recytowana poezja i nastrojowa muzyka wprowadziła nas w atmosferę tych wyjątkowych dni pełnych refleksji i zadumy, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych.


Halloween 2012

Poznawanie innych kultur i ich zwyczajów nie koniecznie musi wiązać się z kosztownymi wyjazdami. My w naszym gimnazjum od trzech lat staramy się poznać zwyczaje związane ze świętem Halloween poprzez gry i zabawy. W tym roku 6 listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch konkursach: najładniejszy lampion- dynia oraz nabardziej orginalny strój w stylu Halloween. Zgodnie z tradycją "Trick or treat" uczestnicy zabawy byli częstowani cukierkami!!!!


11 listopada - na poważnie i na słodko

"My, pierwsza brygada, strzelecka gromada/ Na stos rzuciliśmy swój życia los, na stos, na stos!" - tymi słowami w poniedziałek, 12 listopada o godzinie 17.00 rozpoczęła się wieczornica z okazji Dnia Niepodległości. Delegacje ze wszystkich klas zgromadzone w wypełnionej po brzegi sali teatralnej mogły obejrzeć uroczystość przygotowaną przez klasę 3d (pod kierunkiem pani Lilli Kłos i pana Piotra Olkowicza). Oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół muzyczno-instrumentalny (dyrygent - pani Magdalena Jakubowska). Przy dźwiękach "Pierwszej brygady", "Roty" oraz innych pieśni patriotycznych obejrzeliśmy prezentację multimedialną o tym, jak Polacy wywalczyli sobie niepodległość.
Podczas wieczornicy zostały również ogłoszone wyniki konkursu kulinarnego. Konkurs pod hasłem "Dobre, bo nasze" przygotowała klasa 2f. Trzeba było samodzielnie upiec ciasto i przynieść je do szkoły 8 listopada. Powstało 18 pysznych ciast, które upiekło 21 naszych uczniów. Zaproszenie od smakowitej pracy w jury przyjęli: pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, pani Justyna Komuda, pani Anna Lubieniecka i autorka kącika kulinarnego w gazetce szkolnej "Twoje Dziecko" - Kinga Radzio. Nie mieli łatwego wyboru, bo ciasta były świeżutkie, pyszne, domowe. Werdykt był nastepujący:
I miejsce - Jan Wierzbowicz z 1g i jego galaretkowa fantazja,
II miejsce - Damian Urbański z 1e i jego biało-czerwony sernik na zimno,
III miejsce - Aneta Gut z 2b i jej szarlotka,
wyróżnienia - Adrian Lech 3d, Aneta Zagórska 1b, Daniel Piotrowski 2b, Kinga Grabowska 2b, Marta Jabłońska 1g, Monika Jackiewicz 1a, Mateusz Parol 1a, Magdalena Plewka 2b, Mikołaj Twardowski 1a, Natalia Bobrzyk 1f, Natalia Podsiadły 2g, Zuzanna Gołąb 1e, Ola Światłowska 2b, Sandra Sękowska 1g, Sylwia Szuba 1f, Weronika Cyran 1e, Wiktoria Janiszewska 2b, Wiktoria Lipińska 2b.
Po ustaleniu werdyktu przez jury wszystkie ciasta zostały sprzedane - nagrodzone po 1 zł za porcję, wyróżnione po 0,50 zł za porcję. Nazbierane w ten sposób 144 zł zostały przekazane szkolnemu kołu Caritas, na ręce pani Iwony Szulawskiej, na cele charytatywne.


Märchenwelten - Baśniowe Światy

W 1812 roku ukazało się pierwsze wydanie znanego dziś na całym świecie zbioru baśni Braci Grimm. Dla uczczenia 200 rocznicy tego wydarzenia Goethe-Institut przygotował w wielu krajach, w tym także w Polsce, multimedialną wystawę w formie stacji zadaniowych, prezentujących najważniejsze motywy baśniowe, występujące zarówno w twórczości Braci Grimm, jak i innych znanych utworach literackich oraz filmowych. Projekt ten został połączony z dwugodzinnymi zajęciami z języka niemieckiego.
W zajęciach tych wzięli udział uczniowie z klas II G, II E, III D i III F. Zostali oni zapoznani z historią życia Braci Grimm, ich twórczością, wysłuchali po niemiecku bajki o Czerwonym Kapturku, następnie wspólnie z lektorką z Goethe-Institut wysnuli wnioski jak bardzo współczesne są to bajki, jak wygląda przedstawiony w nich świat oraz czego bajki uczą dorosłych, a czego dzieci i młodzież.
Następnie uczniowie otrzymali karty pracy /7 stron!/ i zajęli się samodzielnym zgłębianiem tajników niemieckiej literatury. Za aktywny udział w zajęciach i rzetelną pracę ze stacjami zadaniowymi zostali nagrodzeni przez nauczycieli języka niemieckiego ocenami bardzo dobrymi i celującymi.


Stop cyberprzemocy

W dniu 28 listopada klasa I b po raz pierwszy w tym roku szkolnym pokazała się szerzej społeczności szkolnej. Przedstawiła wszystkim pierwszakom apel "Stop cyberprzemocy".
Zaczęło się od humorystycznej scenki, podczas której wyszło na jaw, że wielu uczniów, wbrew oczekiwaniom rodziców, używa Internetu głównie w celach rozrywkowych, zdecydowanie rzadziej edukacyjnych.
Potem było już tylko poważnie. Krótkie, ale wymowne filmy przeplatane były informacjami dotyczącymi zjawiska CYBERPRZEMOCY. Uwrażliwiono nas na problem internetowego ośmieszania innych i przerażających skutków takiego postępowania. Wskazano także na to, jak szybko zdjęcia wrzucone przez nas do Sieci obiegają cały świat. Nie pozostawiono nas bez wiedzy dotyczącej instytucji pomocowych w sytuacjach zagrożenia z cyberprzestrzeni.
A na górnym korytarzu możemy podziwiać plakaty "Stop cyberprzemocy" wykonane przez organizatorów apelu.


DZIEŃ Z MUCHĄ

Klasa 1f zaproponowała uczniom naszej szkoły udział w szeroko rozumianym "DNIU Z MUCHĄ". Zabawa polegała głównie na zauważeniu wieloznaczności słowa MUCHA. Zakładaliśmy klasyczne muszki lub wycięte z kolorowego papieru całkiem spore muchy. Na szkolnych korytarzach porozwieszane zostały zdjęcia aktorki Anny MUCHY oraz pani minister sportu - Joanny MUCHY. Bardziej uważni uczniowie dostrzegli też wydruki obrazów Alfonsa MUCHY (czeskiego grafika i malarza). Gdzieniegdzie ścianę zdobiły rysunki MUCH z owadziej rodziny. Co prawda niewiele osób włączyło się do zabawy, ale ci, którzy razem z pierwszakami z 1f sprawili, że kolejny listopadowy dzień stał się bardziej kolorowy i radosny, z samego rana zostali przez Pana Dyrektora nagrodzeni cukierkami.


1F ZWIEDZIŁA BIBLIOTEKI PRZY UL. PIŁSUDSKIEGO

Pod koniec listopada uczniowie klasy humanistycznej wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej i do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Już samo to, że w budynku przy ul. Piłsudskiego mieszczą się dwie instytucje kultury było dla niektórych zaskoczeniem. Pierwszaki dowiedziały się, że czytelnikami MBP mogą być wszyscy, natomiast żeby móc korzystać ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej, trzeba być pracownikiem pedagogicznym, ale okazało się też, że 1/3 czytelników stanowią olimpijczycy czy maturzyści, a więc uczniowie. Pani Ewa Kopka opowiedziała nam o siedzibach Biblioteki Pedagogicznej, z dumą podkreślając, że obecne umiejscowienie jest najlepsze. Następnie zeszliśmy piętro niżej - do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie w tajniki funkcjonowania tej instytucji wprowadziła nas pani Elżbieta Sieradzińska. Dowiedzieliśmy się na przykład tego, że logo mińskiej biblioteki stanowi panda (jako gatunek zagrożony). Mogliśmy wejść do działu dziecięcego, do regionaliów, do magazynów bibliotecznych i do wypożyczalni, gdzie niektórzy uczniowie postanowili wyrobić sobie karty czytelnicze. Zachęcamy wszystkich do jak najczęstszego odwiedzania tych bibliotek, które są prężnie działającymi instytucjami kultury w naszym mieście.


Biesiada z Basicą

7 grudnia odważna dziewiątka uczniów kl. 2f z wychowawczynią wybrała się na "Biesiadę z Barbarą Himilsbach" zorganizowaną w Miejskim Domu Kultury.
Była to niepowtarzalna okazja spotkania z żoną słynnego Jana Himilsbacha, naturszczyka, kreatora wybitnych ról filmowych, autora opowiadań i mińszczanina. Okazje były trzy - po pierwsze imieniny pani Basi, po drugie - 80-te urodziny Jana Himilsbacha, a po trzecie Mikołajki.
Dzięki opowieściom Basicy (tak Jan Himilsbach nazywał żonę) można się było sporo dowiedzieć o znanym mińszczaninie, a te informacje w dodatku były raczej mało znane. Wszyscy znają anegdoty i teksty filmowe Himilsbacha, nie wszyscy wiedzą, że umiał gotować, często pomagał ludziom i był dobrym, kochanym mężem i nieśmiałym człowiekiem, który o względy przyszłej żony zabiegał aż cztery lata.
Wiele pytań podczas spotkania zadali właśnie młodzi uczestnicy. Były też wspomnienia ludzi, którzy pamiętali Himilsbacha jak mieszkał w Mińsku, osierocony przez rodziców w wieku 11 lat. Na biesiadzie nie zabrakło - oprócz rozmów - także muzyki i dobrego, swojskiego jedzenia. To był niezapomniany wieczór.


Konferencja Prus-Korczak

4 grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim odbyła się konferencja "Akademia Twórczego Polonisty". W spotkaniu wzięli udział nauczyciele naszej szkoły na czele z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim. Nie zabrakło również naszych uczniów w roli laureatów i aktorów.
Podczas konferencji wręczono nagrody laureatom dwóch konkursów polonistycznych. Pierwszy z nich, czyli konkurs pięknego czytania prozy Janusza Korczaka odbył się w listopadzie w naszej szkole (wielu nauczycieli oraz pan dyrektor otrzymało z tego powodu podziękowania za pomoc w jego organizacji). Trzecie miejsce w tym konkursie zajął Dawid Frączkowski z 2b, a wyróżniono Alicję Sadowską z 3d.
Drugi konkurs literacki nosił tytuł "Prus - wnikliwy obserwator i wrażliwy człowiek". Jego uczestnicy pisali opowiadania realistyczne. Tu możemy się pochwalić wielkim sukcesem. I i III miejsce wywalczyły nasze uczennice, odpowiednio: Agnieszka Brzozowska z 1e i Paulina Gągol z 3f.
Laureaci odebrali dyplomy, nagrody książkowe i specjalne karnety na miesięczny udział w zajęciach sportowych. Podziękowano także nauczycielom, którzy opiekowali się zwycięzcami.
Podczas konferencji nasz szkolny zespół teatralny Teraz MY pod kierunkiem pani Anny lubienieckiej zaprezentował spektakl na podstawie tekstów Janusza Korczaka. Przedstawienie zostało przyjęte bardzo ciepło, choć wytykało błędy w systemach wychowawczych szkolnych i rodzinnych. Na tej konferencji nie dało się nas nie zauważyć!


Lekcje o integracji

W październiku i listopadzie we wszystkich klasach pierwszych odbyły się lekcje prowadzone przez nauczycieli wspomagających. Miały one na celu wprowadzenie naszych najmłodszych uczniów w świat integracji z osobami niepełnosprawnymi. Wspólnie próbowaliśmy poznać i zrozumieć problemy tych osób, uczyć się przekraczania barier i poszukiwać tego co nas łączy, co pozwala współistnieć szczególnie w środowisku szkolnym, w którym codziennie się spotykamy.


Grudzień w Koperniku

20 grudnia dwie klasy: 2f i 2g wybrały się do Centrum Nauki Kopernik.
Przez trzy godziny gimnazjaliści sami eksperymentowali, uczyli się nauk przyrodniczych i ścisłych w działaniu. Doświadczyli trzęsienia ziemi, słuchali muzyki przez usta, zapalali ogień głosem, uderzali w armatę powietrzną, tworzyli fontannę, sprawdzali, czy potrafią używać języka ciała. Wszystkie doświadczenia były interesujące i odkrywały świat - ten, który jest wokół nas i który jest niezwykle ciekawy.
Obejrzeliśmy również czasową wystawę "Wszystko gra" o instrumentach wykonywanych z różnych przedmiotów (np. z butelek lub żeber wieloryba).
Polecamy wizytę w tym niezwykłym miejscu innym gimnazjalistom.


Święta, święta.

21 grudnia wszyscy nauczyciele i uczniowie spotkali się na apelach świątecznych przygotowanych przez klasę 2f i 2g pod kierunkiem pani Izabeli Saganowskiej, pani Anny Misiołek, pani Magdaleny Jakubowskiej i pani Katarzyny Milewskiej.
Zaglądaliśmy przez okna do różnych domów, w których odbywały się Wigilie. Do tego były tańce krasnali i aniołów oraz piękne kolędy wyśpiewane przez szkolny zespół dowodzony przez Piotrka Witkowskiego z 2f.
Zostały również rozdane nagrody w konkursie na kartkę świąteczną w języku obcym oraz malowanie bombki i wykonanie stroików świątecznych.
Życzenia uczniom i nauczycielom składał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki i pani wicedyrektor Aleksandra Wróbel.
Wszystkiego dobrego na święta i do zobaczenia po Nowym Roku!Przedłużyliśmy magię Świąt
4 stycznia (więc już jakiś czas po Świętach) bardzo liczna grupa uczniów z klas 1f i 2f wraz z wychowawczyniami wybrała się do Miejskiego Domu Kultury na koncert najpiękniejszych kolęd świata w wykonaniu duetu Classic Angelicus. Były to utwory nie tylko polskie, ale także zagraniczne, takie jak: "Cantique de Noël", "White Christmas". Ogromne wrażenie zrobiła na nas również bandura, na której grała p. Natalia Jurkowska. Jest to ludowy ukraiński instrument liczący do 65 strun, wykonany z czerwonej wierzby i nazywany czasem ,,głosem Ukrainy". Państwo Jurkowscy pochodzą z Ukrainy, do Polski przenieśli się w 2007 r. Na koniec koncertu usłyszeliśmy zapowiedź, że w lutym w MDK pan Jurkowski ma poprowadzić warsztaty wokalne - może warto się wybrać?
(tekst - Radek Kuźma, 1f)


Zagraliśmy w orkiestrze
Podczas 21. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyliśmy się nie tylko we wrzucanie pieniążków do puszek, ale też w pracę wolontariuszy. Natalia Pietrzak z 2f, Kamila Gut i Ada Gąsior z 2g kwestowały razem ze swoją koleżanką z gimnazjum w Niedziałce. Dziewczyny nie tylko chodziły po Mińsku, namawiając przechodniów do wrzucenia datku do puszki, ale też uratowały psa. Kwestując przy jednym z mińskich supermarketów, zauważyły przywiązanego psa. Właściciel wszedł do sklepu, zrobił zakupy, a potem. poszedł do domu, zapominając o swoim czworonożnym pupilu. Dziewczyny zajęły się psinką, zgłosiły sprawę do obsługi sklepu. Na szczęście po kilku godzinach właściciel przypomniał sobie o piesku i wrócił po zwierzę. Nasze drugoklasistki zachowały się bardzo dojrzale i mądrze. Mamy nadzieję, że udało im się do końca dnia wypełnić puszkę. Cel bardzo szczytny - pomoc juniorom i seniorom.

NAJLEPSI W GM2

18 stycznia 2013 roku Pan Dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki zaprosił na wyjątkowy apel tych uczniów, którzy w I semestrze uzyskali średnią 4,75 i powyżej oraz mają wzorowe lub bardzo dobre oceny z zachowania. W naszej szkole jest 46 takich osób, z których można (trzeba) brać przykład ! Pan Dyrektor wraz z panią wicedyrektor Urszulą Ćwiek oraz panią pedagog Justyną Kołodziejczyk pogratulowali wszystkim wyników, każdemu uścisnęli dłoń i wręczyli po GRZEŚKU ! Na koniec spotkania zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie najlepszych uczniów. Zdjęcie to zostało zamieszczone na pierwszej stronie gazetki szkolnej "Twoje dziecko". Zgodnie z decyzją Pana Dyrektora wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali po egzemplarzu szkolnego miesięcznika i mogą chwalić się swoim sukcesem! Oby grupa najlepszych na koniec roku była znacznie liczniejsza!


PIERWSZAKI JAK STUDENCI

21 stycznia 2013 roku uczniowie klas 1f i 1g wraz z wychowawczyniami, panem dyrektorem oraz panem Rybińskim przekroczyli próg Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach przeprowadzonych przez pan doktora Marka Siłuszyka, kierownika Katedry Informatyki w Instytucie Matematyki i Fizyki. Najpierw uczniowie zasiedli w auli uniwersyteckiej, by wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją prostych doświadczeń. Pan dr Siłuszyk skupił się na zagadnieniach "Fizyki eksperymentalnej". Następnie uczniowie mieli możliwość wejścia do 4 sal laboratoryjnych, w których studenci fizyki na co dzień wykonują różne doświadczenia i pomiary. Oprowadzający pokazali pierwszakom proste doświadczenia z zakresu takich działów fizyki, jak: prąd elektryczny, zjawiska cieplne, kinematyka czy akustyka. Okazało się, że fizykę można nie tylko zrozumieć, ale także polubić!


Z wizytą w Sejmie

W styczniu dzięki pomysłowi pani Urszuli Ćwiek uczniowie klas drugich zwiedzali Sejm.
Mogliśmy zasiąść na galerii najbardziej znanej sali w Polsce, czyli sali sejmowej. Zobaczyliśmy, gdzie posłowie podejmują decyzje ustawodawcze, gdzie zasiada marszałek, a gdzie prezydent. Przeszliśmy po korytarzach sejmowych, byliśmy przed gabinetem premiera i prezydenta, a także obejrzeliśmy imponującą salę kolumnową.
Przewodnicy pokazali nam makietę sejmowych budynków, opowiedzieli historię ich powstania, a także pokazali dwie tablice upamiętniające nieżyjących posłów i senatorów RP.
Dowiedzieliśmy się także, jaką drogę musi przebyć pomysł, by mógł zamienić się w ustawę.


Bohaterscy powstańcy

W tym roku mija 150 lat o wybuchu powstania styczniowego. Był to zryw narodowowyzwoleńczy, który trwał ponad 2 lata, a wzięło w nim udział ponad 200 tys. powstańców. Zakończył się śmiercią wielu z nich, pozostali zostali albo wywiezieni na Sybir, albo uciekali z kraju. Wszystkim skonfiskowano majątki i pozbawiono szlachectwa.
W rocznicę tamtych wydarzeń w naszej szkole została wydana jednodniówka przez Koło Przyjaciół Miasta i Regionu. Nauczyciele historii przygotowali konkurs multimedialny.
Reprezentacja klasy dziennikarskiej wzięła udział w promocji książki pana Bogusława Szwedo o powstańcach styczniowych, którzy zostali odznaczeni orderem Virtuti Militari, jaka odbyła się w środę 23 stycznia w Muzeum Ziemi Mińskiej.


Wesele Kołbielskie

24 stycznia w sali teatralnej reprezentanci wszystkich klas obejrzeli film pt. "Wesele Kołbielskie".
Było to interesujące spotkanie z folklorem okolicznych ziem. Do dziś w Kołbieli i okolicach pielęgnowane są tradycje ludowe. Tamte tereny mają swój strój, swoją gwarę i swoje obyczaje. W całej Polsce znane są kołbielskie wycinanki.
Pracująca w gimnazjum z Kołbieli nauczycielka języka polskiego pani Aneta Bartnicka stara się, by tradycje jej ziem ojczystych były szanowane i pielęgnowane. Jej pomysłem było zaangażowanie uczniów tamtejszego gimnazjum w projekt "Wesele Kołbielskie". Z udziałem wszystkich uczniów i nauczycieli odtworzono tradycyjne wesele z obrzędami, strojami, przyśpiewkami, przebiegiem. Już trzykrotnie projekt ten został powtórzony. Jest to nie tylko świetna zabawa dla uczniów integrująca całe szkolne środowisko, ale przede wszystkim wprowadzanie tradycji kołbielskich w zwyczajne, codzienne, współczesne życie mieszkańców.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć, że pielęgnowanie tradycji ludowych może być świetnym pomysłem na budowanie własnej tożsamości kulturowej.
Inicjatorem pokazania filmu gimnazjalistom był pan Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, który też wprowadził uczniów w tematykę filmu.


Tydzień Autyzmu

Aktorzy szkolnej grupy teatralnej Teraz My pod kierunkiem Anny Lubienieckiej z okazji obchodzonego w szkole Tygodnia Autyzmu wystawili spektakl "Kosmita" wyreżyserowany na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel. Była to piękna, pełna ciepła, ale i ukrytego w nim cierpienia opowieść o autyzmie i tolerancji wobec każdego przejawu inności. Uczniowie z niezwykłą wrażliwością wprowadzili nas w świat, w którym rzeczywistość nie chce być tak bezpiecznie "normalna", lecz ujawnia swe odmienne, dziwne, trudne do zaakceptowania oblicze. Ukazuje nam, jak z perspektywy rodzeństwa dziecka chorego wyglądają charakterystyczne objawy autyzmu: głębokie zaburzenia komunikacji społecznej, nieumiejętność wyrażania uczuć, nadwrażliwość na bodźce, przymus powtarzalności zachowań, brak akceptacji dla jakichkolwiek zmian. Opowieść uwrażliwia na sytuację dziecka autystycznego, a zarazem podsuwa pomysły i strategie, pomocne w wypracowywaniu akceptacji, w radzeniu sobie ze swoimi negatywnymi uczuciami, w budowaniu relacji mimo komunikacyjnych barier.
Trudny temat przedstawiony został z niezwykłą lekkością. Choć uczucia są silne i żywe, nie było przytłaczającego dramatu, był optymizm, nadzieja, a nawet humor. Ten prosty pomysł wystawienia spektaklu pozwolił na subtelną próbę odkrycia przed innymi ludźmi wewnętrznego świata autystycznego dziecka. Mieliśmy wrażenie, że rzeczywiście czytamy myśli dziecka autystycznego, odbieramy jego lęki, przyjmujemy wyjaśnienia, obserwujemy jego swoistą dzielność. Aktorzy podjęli się bardzo trudnego zadania, ale niewątpliwie podołali zadaniu, bo publiczność ze skupieniem oglądała ich występ. Spektakl ukazał prawdę o autyzmie, a także wzruszył realizmem.


Ogólnopolski sukces Pauliny Gągol

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3f - Paulina Gągol - zajęła III miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim "Na świętego Walentego. - różne oblicza miłości". Konkurs ten jest organizowany przez Urząd Miasta Chełmna oraz Katolickie Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie w ramach XI obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie, czyli mieście zakochanych. Paulina napisała opowiadanie, w którego treści odpowiedziała na pytanie, czym tak naprawdę jest miłość, gdzie ją można spotkać i w jaki sposób jej doświadczać. Nagrodzony tekst będziecie mogli przeczytać w lutowym numerze "Twojego dziecka". Laureatce serdecznie gratulujemy!Spotkanie z fotografem
19 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z wybitnym fotografem, autorem słynnego zdjęcia "Czas Apokalipsy" panem Chrisem Niedenthalem. Nie mogło nas tam zabraknąć. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o miłości do fotografii analogowej prawdziwego mistrza, autora książki "Zawód: fotograf". Niedenthal pokazywał na swoich fotografiach publikowanych w światowej prasie (Newsweek, New York Times) przemiany, jakie zachodziły w Polsce i Europie Wschodniej lat 80-tych i 90-tych, towarzyszył ze swoim aparatem największym i najważniejszym wydarzeniom czasów upadku komunizmu. Za swoje prace ogniskujące w kadrze fotograficznym symbole, absurdy i wymowne sceny był wielokrotnie nagradzany. Cieszymy się, ze mieliśmy tę niezwykłą przyjemność spotkania człowieka z prawdziwą pasją wykonującego swój zawód.

MODA NA POLSKI W SZKOLE I W MIEŚCIE

Po raz trzeci w naszym gimnazjum nauczyciele poloniści przy wsparciu Dyrekcji wprowadzali modę na polski. W pierwszym tygodniu po feriach uczniowie brali udział w konkursie indywidualnym i zbierali na swoim koncie punkty. Po emocjonującej dogrywce najbardziej zorientowanymi uczniami okazali się: Adrian Lech z 3d (I miejsce), Julia Kulbacka z 2f (II miejsce) i Angelika Przyborowska z 3f, która zajęła III miejsce. Zmagania konkursowe między klasami odbyły się w piątek, 15 lutego. Najwięcej punktów podczas rywalizacji w pięciu dziedzinach zgromadziły klasy: 1g, 2g i 3d. Uczniowie tych klas wzięli udział w szkolnym finale, podczas którego okazało się, że najwięcej wiedzą trzecioklasiści (to dobry znak!), na II miejscu znaleźli się uczniowie z 2g, a na III - z 1g. Jednak to nie koniec zabawy językiem polskim. Przedstawiciele tych trzech klas byli reprezentantami naszego gimnazjum podczas Mińskiego Święta Języka Polskiego pod hasłem "Moda na polski", które odbyło się w naszej szkole 21 lutego, czyli w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Spisali się znakomicie - zwyciężyli! Warto wspomnieć, że gośćmi podczas miejskiego finału byli: pan burmistrz Marcin Jakubowski oraz radni - pani Wanda Izabella Rombel oraz pan Kazimierz Markowski. Gościem specjalnym była znana pisarka - pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto wprowadzać "Modę na polski". W naszym gimnazjum kolejna odsłona święta języka polskiego za rok!


The Show Must Go On

"The Show Must Go On" - pod tym tym hasłem odbył się w naszej szkole Wieczór Języków Obcych. Coroczna impreza w odświeżonej formule odbyła się 26 lutego w sali teatralnej. Uczestnicy zaprezentowali piosenki, przedstawienia, skecze i wiersze w języku rosyjskim, angielskim, niemieckim, a nawet francuskim. Repertuar obejmował bajkę w jezyku rosyjskim "O Rzepce" przygotowaną przez uczniów klasy II a - Marię Jankowską, Marię Kowalczyk, Jakuba Michalczyka, Łukasza Parafiniuka, Agatę Grecką, Przemka Zalewskiego, Magdę Piekut, Marcina Mazurkiewicza, Macieja Rzeźnika; skecz "Love Story" uczniów klasy I g i III e - Krystiana Wiśniewskiego, Kubę Iwaszko, Dawida Radłowskiego, Piotra Gąsiora, Artura Szymczaka; wiersz "My Teacher Ate my Homework" wyrecytowany przez uczennicę klasy I a Karinę Pudłowską; piosenkę Adele "One and Only" wykonany przez Żannę Zychowicz z klasy I a, piosenkę "Lonely" Christiny Peri w interpretacji Aleksandry Grudkowskiej z klasy I a; piosenkę Lenki "Knock Knock" wykonaną przez Martę Jabłońską z klasy I g; piosenkę White Lion "When the Children Cry" wykonaną przez duet Natalia Wysocka i Ligia Legenza z klasy I g; wiersz "What if" recytowany przez Martynę Kłoczewiak z klasy I f; piosenkę Christiny Aguilery "Hurt" w wykonaniu Mai Kłosiewicz z klasy II a; przedstawienie w języku rosyjskim "Jak żółw uczył lwiątko śpiewać piosenkę" przygotowany przez uczniów klas II a i II c - Michała Szczęsnego, Kubę Turkowskiego, Mateusza Forysia, Mateusza Muchę, Maję Kosiewicz, Michała Wiktorka, Annę Urbańską, Sebastiana Walasa, Weronikę Król; piosenkę "Die Herrscher der Welt" wykonana przez uczniów klasy I f i II g; piosenkę w języku francuskim "Je veux" z repertuaru Zaz wykonaną przez uczennicę klasy III e Annę Kaczmarczyk i wiersz "A Worm in my Pocket" recytowany przez Annę Kaczmarczyk z klasy III e. Opiekę artystyczną nad całością przedstawienia sprawowała pani Marta Zbucka, a za nietuzinkową konferansjerkę odpowiedzialni byli Jasiek Kwapisiewicza i Mateusza Radomskiego z klasy II e.


Niezwykłe rekolekcje

W dniach 4-6 marca br. przeżyliśmy niezwykłe rekolekcje. Inaczej niż zwykle prowadzone one były w szkole przez świeckich misjonarzy. W poniedziałek i wtorek braliśmy udział w spotkaniach z młodymi ludźmi, którzy opowiadali o swoim życiu, pokazując, jak bardzo zmienia je wiara. Były poruszające filmy, ostra muzyka, mądre teksty, fragmenty Biblii i wypowiedzi ludzi niewiele od nas starszych. Większość uczniów bardzo pozytywnie odebrała tę nową formę rekolekcji, o czym świadczyła liczna obecność podczas dwóch dni spotkań w szkole i trzeciego dnia w kościele.


Wiwat Kobiety

Niecodzienna atmosfera życzliwości i prawienia komplementów miała miejsce 8 marca w naszej szkole. Wszyscy Panowie pamiętali o swoich Paniach i w dniu ich święta przygotowali słodkie upominki, kwiatki, życzenia i wiele różnych atrakcji. Życzliwość Panów przyjmowała różnorodne formy. Pod czujną batutą pani Ewy Kądzieli uczniowie klasy Ia przygotowali program artystyczny, w którym zademonstrowali swoje umiejętności aktorskie i muzyczne dla wszystkich Pań z okazji ich święta. Jak to z telewizją bywa, a akademia była w konwencji programu telewizyjnego, nie zabrakło wiadomości ze świata nie tylko tego kobiecego, reklamy środka odchudzającego, no i oczywiście serialu "Ona i on". Z kolei wykład profesora Gryzipiórka odkrył całą prawdę o kobietach. Wisienką na torcie okazał się pokaz nietuzinkowych kreacji dla pań nauczycielek, a w tle rozbrzmiewał "Sweet Dreas". Ciekawostki dotyczące znaczenia imion damskich to kolejny element tej wspaniałej uroczystości. No i na koniec nie mogło zabraknąć szlagierowych piosenek "Babę zesłał Bóg", czy "Być kobietą".
Trochę z przymrużeniem oka i trochę na poważnie uczciliśmy święto Dnia Kobiet. Nie ulega wątpliwości, że było przyjemnie i cukierkowo.


Walczyli o Pałacową Maskę

Grupa teatralna Teraz My dzielnie walczyła w "Zmaganiach o Pałacową Maskę". Nasza trupa tym razem przedstawiła spektakl "Blacha dachówka". W nowatorski sposób, może trochę eksperymentalnie portretowali zamkniętą społeczność, której życie ogranicza się do ustawicznego powtarzania tych samych neurotycznych rytuałów. Niestety poetyka absurdu nie przyniosła im miejsca na podium. DLA NAS BYLI NAJLEPSI. Wystąpili rewelacyjnie, ale tym razem nie podbili serc jury. Jesteśmy z nich bardzo dumni i życzymy im sukcesów na kolejnych teatralnych konkursach.